O systemie e-TOLL

System e-TOLL
e-TOLL System Poboru Opłaty Elektronicznej KAS
Czym jest system e-TOLL i dla kogo jest przeznaczony?

System e-TOLL to nowoczesny system poboru opłat za przejazd drogami płatnymi zarządzanymi przez GDDKiA, który w 2021 roku zastępuje dotychczasowy system viaTOLL. Mechanizm oparty jest na technologii lokalizacji satelitarnej, który w trybie rzeczywistym przekazuje aktualne położenie pojazdów i wymogi dotyczące opłat za przejazd wybranymi odcinkami autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. System ma dać początek zmianom, które sprawią, że z tras znikną bramki co znacznie przyspieszy przejazd na wybranych odcinkach.

Jak zintegrować się z systemem E-toll
ZSL - Zewnętrzny System Lokalizacji

Zewnętrznego Systemu Lokalizacji (w skrócie ZSL), który jest na stałe zintegrowany z pojazdem a ściślej ujmując z komputerem pokładowym  oraz cyfrowym tachografem. Takie rozwiązanie poza podstawowymi informacjami dotyczącymi koniecznych opłat za przejazd dostarcza również mnóstwo dodatkowych danych istotnych dla użytkownika/właściciela. Do takich informacji należą między innymi ilości spalanego paliwa czy wgląd w historię tras.

  • Urządzenie na stałe instalowane w pojeździe
  • Duża liczba danych dostarczana do systemu
  • Brak konieczności zasilania zewnętrznego
OBU (On Board Unite) - urządzenie przenośne

OBU czyli On Board Unit jest to urządzenie przenośnie, które może być instalowane w wybranym pojeździe w zależności od potrzeb, zazwyczaj zasilane zapalniczką samochodową lub złączem OBD. Takie rozwiązanie pozwala na przerzucanie sprzętu do monitoringu tras w zależności od potrzeb pomiędzy poszczególnymi pojazdami. Polecane jest ono do firm i instytucji, w których auta nie są dedykowane do stałych tras poprzez drogi płatne.

  • Możliwość podłączenia w dowolnym pojeździe
  • Możliwość zasilania zapalniczką samochodową/OBD
  • Duża liczba danych dostarczanych do systemu
Aplikacja e-TOLL na urządzeniu mobilnym

Ostatnim rozwiązaniem, które również jest akceptowalne przez organ nadzorujący jest aplikacja, która może być zainstalowana na dowolnym urządzeniu mobilnym. Wymogiem jest oczywiście ciągła aktywność i dostęp do danych lokalizacyjnych urządzenia. Aplikacje takie mogą dostarczać podmioty zewnętrzne – zazwyczaj dostarczają one więcej informacji pomagających optymalizować koszty działalności. Istnieje również możliwość skorzystania z aplikacji dostarczanej przez organy administracji rządowej.

  • Wymaga aktywnego urządzenia mobilnego
  • Nie wymaga dodatkowych instalacji w pojeździe
  • Konieczność stale podłączonego urządzenia mobilnego
Jak dokonać płatności za przejazdy e-TOLL

System e-TOLL zakłada kilka wariantów płatności za przejazd na wybranych odcinkach. Po pierwsze mamy możliwość przedpłaty czyli zasilenia konta, z którego następnie są pobierane środki w ramach bieżąco wykonywanych tras. Po drugie rozliczenia w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem. W każdym przypadku mamy możliwość zasilenia konta poprzez płatności online w tym szybkie przelewy, płatność kartami czy BLIK. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zawsze możesz się skontaktować z naszą pomocą techniczną, która udzieli Ci wszelkich informacji.

Potrzebujesz pomocy z integracją frimy z e-TOLL?
Skontaktuj się z nami!

Nie wiesz jak zintegrować swoją firmę z systemem e-TOLL? Masz problem z wyborem sprzętu? Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami. Udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji.